BLOG

ODPOCZYNEK W JODZE ( i nie tylko) – przymus, korzyść czy priorytet?

Dla wielu z nas dzień odpoczynku po prostu nie jest na liście priorytetów. 

Jednak, jak już chyba wszyscy wiemy, pomijanie dnia odpoczynku nie jest dobre dla umysłu, ani ciała (a nawet dla zysków!)

Biorąc ten tak ważny przestój jest niezbędny, aby chociażby dać każdej grupie mięśniowej trochę czasu na regenerację . Odpoczynek pomaga naprawić i odbudować tkankę mięśniową, uzupełnić zapasy energii oraz pomóc umysłowi zresetować się i ponownie skupić.

Korzyści z dnia odpoczynku:

1) Odpoczynek jest niezbędny do wzrostu mięśni. Ćwiczenia powodują mikroskopijne rozdarcia w tkance mięśniowej i to właśnie podczas odpoczynku tkanka może rosnąć i leczyć, co skutkuje większymi i silniejszymi mięśniami.

2) Odpoczynek zapobiega zmęczeniu mięśni. Twoje mięśnie przechowują węglowodany w postaci glikogenu na energię. Ćwiczenia zużywają zapasy glikogenu, co oznacza, że ​​jeśli nie odpoczniesz, prawdopodobnie doświadczysz zmęczenia mięśni – co może mieć również wpływ na Twoją wydajność ćwiczeniową.

3) Dni odpoczynku pomagają uniknąć zespołu przetrenowania. Wypalenie, czyli OTS, to stan, w którym sportowcy (a nawet bywający na co dzień na siłowni) czują się zmęczeni i osiągają słabe wyniki pomimo regularnego treningu, ponieważ nie dali swojemu ciału szansy na odpoczynek. Oczywiście jest to niekorzystne dla twojego reżimu treningowego, ale syndrom przetrenowania jest również powiązany ze złym zdrowiem psychicznym, z nasilonymi objawami lęku i depresji.

4) Dni odpoczynku pomagają zasnąć. Ćwiczenia mają niesamowite korzyści dla poprawy snu, ale tylko z umiarem. Zbyt dużo ćwiczeń (szczególnie przed snem) może zwiększyć produkcję energii i hormonów zwiększających stres, takich jak adrenalina i kortyzol, co znacznie utrudnia odpoczynek. Dobry sen w nocy jest niezbędny dla optymalnej wydajności i regeneracji mięśni!

5) Dni odpoczynku promują równowagę. Oprócz wszystkich korzyści płynących z treningu i sprawności fizycznej, dzień odpoczynku promuje zdrowszy, zrównoważony styl życia, ponieważ poświęcasz czas na dość rygorystyczny harmonogram treningowy, aby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, wybrać brak fitnessu powiązane hobby, lub po prostu wyluzuj! Dając swojemu ciału czas na regenerację, uwalniasz czas w ciągu dnia na robienie czegoś innego, co sprawia Ci przyjemność.

Co robić w dzień odpoczynku?

Dzień odpoczynku może wyglądać tak, jak chcesz.  Proste, prawda?

Jeśli czujesz się wyczerpany, poświęć dzień na pasywną regenerację, aby zrobić coś zupełnie niezwiązanego z ćwiczeniami. To może być produktywne… lub może być proste, jak leżenie w łóżku, oglądanie Netflixa lub wychodzenie ze znajomymi. Jeśli czujesz, że nadal chcesz coś zrobić, angażowanie się w aktywną regenerację, taką jak chodzenie, joga lub rozciąganie, może pomóc złagodzić wszelkie utrzymujące się bóle z poprzednich treningów.

Nie ma określonego dnia tygodnia ani czasu, w którym powinieneś zrobić dzień odpoczynku: najważniejszą rzeczą jest nauczenie się dostrajania się do własnego ciała i tego, co ono ci mówi. Być może planowałeś kiedyś ćwiczyć, ale jeśli obudzisz się wyczerpany / bardzo obolały / nienormalnie odwodniony, prawdopodobnie nadszedł czas, aby odpocząć.

Przepychanie się przez ciągłe ćwiczenia nie zrobi nic dobrego dla twojego umysłu ani twojego ciała.

Jedną z najlepszych części ćwiczeń jest podróż do dostrojenia się do siebie, swoich ruchów oraz tego, czego chce i potrzebuje twoje ciało. Kluczem do wszystkiego w życiu jest równowaga i umiar, więc nie czuj się źle, jeśli musisz pominąć jeden trening, aby poprawić zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Odpocznij i ciesz się swoim dniem bez poczucia winy!