BLOG

JAK OKREŚLIĆ I ZACZĄĆ UZDRAWIAĆ SWOJĄ RELACJE Z JEDZENIEM

Relacja z jedzeniem bardzo wiele mówi o nas samych. 

Gdybyś miał teraz odpowiedzieć na pytanie: “Jaka jest Twoja relacja z jedzeniem?”, to co byś odpowiedział:

  1. Moja relacja z jedzeniem jest super  juz nic nie zmieniam.
  2. Niby wiem, w jakim kierunku mam iść, ale wciąż się kręcę w kółko.
  3. Nie mogę znaleźć dla siebie odpowiednich rzeczy, wciąż wracam do swoich starych nawyków.
  4. Wciąż zabieram się za poprawę, obiecuję sobie wiele, ale nigdy nic nie kończę.
  5. Raz sie żyje, więc jem wszystko i ile się da.
  6. Nie mam nad jedzeniem i relacjami żadnej kontroli i wpływu.

Fajnie jest najpierw zdefiniować czy określić jak wygląda Twoja codzienna relacja z jedzeniem. Jaką wagę przywiązujesz do jedzenia, czy w ogóle zwracasz na relacje uwagę.

Często ta relacja jest wyrazem ludzkich problemów zaniedbywanych przez lata. 

Ponadto, jedzenie wiąże się z intensywnymi emocjami, będąc ściśle powiązane z postrzeganiem własnego ciała oraz poczuciem własnej wartości. Trudno o zdanie sobie sprawy z tego czym jest ono naprawdę, w sytuacji kiedy chwilowe uczucie przyjemności miesza się z poczuciem winy oraz wyrzutami sumienia, bliżej niezidentyfikowanymi przez doświadczającego je człowieka.

Jak kształtuje się Twoja relacja z jedzeniem?

Co tutaj mam na myśli?

Zwróć uwagę na fałszywe przekonania, które kierują Twoim zachowaniem jedzeniowym na co dzień, a są wdrukowywane w nasz system poznawczy już od wczesnego dzieciństwa. „Brakuje mi silnej woli.”, „Nie wolno wyrzucać jedzenia do kosza”, „Zdrowe jedzenie kosztuje”, „Raz się żyje”, „Zjadłam cukierka, cała dieta na nic,” “Zapłacone, trzeba zjesc do konca”, “Ludzie na całym świecie głodują, a Ty nie chcesz jeść”- to tylko kilka z wielu przykładów błędnych przekonań zakorzenionych w społeczeństwie.

Nauczylismy sie jesc i traktowac ta czynność jako nawyk, niejako pod wpływem chwili, pozostawiając daleko za sobą zdroworozsądkowe myślenie. Kiedy ludzkie przekonania dotyczące tematyki jedzenia nie są oparte na faktach, prowadzą albo do niedojadania albo do jedzenia ponad miarę.

Dlaczego jemy niewłaściwie?

Naszymi błędnymi przekonaniami zniekształcamy zarówno smak jak i ilość zjadanego jedzenia. Dla przykładu, kiedy uważamy, że dane jedzenie jest zdrowe, zjadamy go procentowo więcej. Próbując powstrzymać się od jedzenia w ogóle, w rezultacie zjadamy go więcej, co z kolei rodzi wyrzuty sumienia, obniża nastrój sprzyjając dalszej konsumpcji. 

Poza tym nauczyliśmy się jeść multitaskowo, tzn. jedząc wykonujemy jeszcze inne rzeczy, jak np. oglądanie telewizji, korzystanie z Internetu, rozmowa przez telefon, traktując proces jedzenia jako coś przy okazji. A to ma negatywny wpływ na spożywanie posiłków.

Głodzimy się kiedy czujemy się odrzuceni lub wypieramy potrzebę bliskości, bycia atrakcyjnym, pożądanym. 

Objadamy się poszukując ciepła, troski bądź opieki, której nie jesteśmy w stanie zaspokoić sami. 

Jemy więcej, bo jedzą inni, z którymi lubimy spędzać czas w sposób pasywny. 

Jemy mniej tłumacząc się brakiem czasu, natłokiem obowiązków. Kiedy mamy trudności z zaspokojeniem naszych podstawowych potrzeb, stajemy się podatni na fiksację na punkcie czegoś stanowiącego ich substytut. 

Jedzenie służy zatem zmianie przykrego stanu emocjonalnego na pożądany bądź ucieczce od niechcianej rzeczywistości.

Jakie nawyki sprzyjają zachowaniu zdrowej relacji z jedzeniem?

Świadome jedzenie tzw. „mindful eating” jest podejściem, dzięki któremu jesteśmy w stanie poznać i wsłuchać się w potrzeby własnego organizmu, oddzielając jedzenie od realizacji nieświadomych popędów. 

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o zdrową relację z jedzeniem:

   ♡ Zanim zjesz cokolwiek upewnij się, że odczuwasz głód fizjologiczny, narastający powoli, któremu być może towarzyszy burczenie w brzuchu, uporczywe ssanie w żołądku.

 ♡Jeśli nie, być może sięgasz po jedzenie w celu zaspokojenia głodu o charakterze emocjonalnym, może zwyczajnie nudzi Ci się, bądź szukasz wymówki, aby zrobić sobie przerwę podczas wykonywania dłuższej czynności.

  ♡Bądź wdzięczny. Zanim zaczniesz jeść przygotowany posiłek, przyjrzyj się i doceń sam fakt, że masz co zjeść. Nadmierny konsumpcjonizm i przesyt jakiego obecnie doświadczamy, powoduje, że często zapominamy o tym darze. 

  ♡Jedząc korzystaj ze wszystkich zmysłów. Jedz powoli, poddając analizie zapach, smak, wygląd, konsystencję jedzenia. Dzięki takiej praktyce dojdzie do wydzielania enzymów, które przygotują Twój żołądek do lepszego trawienia, a Ty sam będziesz w pełni świadomy tego co i kiedy zjadasz.

  ♡Pozbądź się wszelkich “przeszkadzaczy” w postaci telewizora, Internetu czy kolorowych czasopism. Według badań, spędzając czas przed telewizorem człowiek jest skłonny zjeść o 14% więcej, zaś w czasie niezobowiązującej rozmowy ze znajomym aż 18%. Robienie kilku rzeczy naraz tzw. multitasking, zaburza naszą koncentrację i nie pozwala na świadome skupienie uwagi na jednej czynności. Otoczenie w jakim spożywamy posiłki w znaczący sposób wpływa na nasze zadowolenie oraz świadome jego konsumowanie.

  ♡Postaraj się zaplanować swój dzień uwzględniając co, gdzie i kiedy zjesz. Taka praktyka pomoże Ci w kontroli głodu, niwelując inne niż fizyczne przyczyny sięgania po jedzenie. Jedzenie o stałych porach w oparciu o podobne składniki sprzyja budowaniu zdrowych nawyków, a w przyszłości znacznie usprawni planowanie dnia.

Uważność stanowi doskonały przepis na świadome dostrzeganie własnych stanów emocjonalnych oraz dysfunkcyjnych myśli, a w rezultacie kontrolę w kwestii odżywiania. 

Warto zatrzymać się na dłuższą chwilę nad tematem własnej relacji z jedzeniem, która odzwierciedla Twój stosunek do samego siebie, to jak mocno i czy w ogóle kochasz siebie, własne ciało i zdrowie. Dbając jak najlepiej o najbardziej podstawowe wymiary ludzkiego funkcjonowania, w tym o zdrową relację z jedzeniem, będziesz w stanie zadbać o potrzeby wyższego rzędu. Osiągnięcie satysfakcji z jakże wydawałoby się nieskomplikowanej, często wykonywanej z automatu czynności jaką jest jedzenie, to nie tylko ludzki przywilej, ale przede wszystkim obowiązek. Uczy nas doceniać życie w pełni, nawet w jego najbardziej podstawowych wymiarach. Możesz być pewny, że siła jaka drzemie w świadomym procesie jedzenia, zaowocuje Twoją pełną obecnością we wszystkich innych aspektach życia.

Zachęcam Cię jeszcze bardziej do głębszego studiowania swoich relacji z jedzeniem i wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych – ale o tym już będzie w moim najnowszym ebookupremiera już wkrótce, także obserwuj tą przestrzen.

Pobierz Intuicyjny dziennik jedzenia:⬇️⬇️⬇️